6 najlepszych stron z darmowymi zdjęciami na Twoją stronę internetową

6 najlepszych stron z darmowymi zdjęciami na Twoją stronę internetową

Na każdej stronie internetowej są zdjęcia. Zdjęcie wyraża zwykle więcej niż tekst. Poszukując idealnego zdjęcia na bloga, stronę internetową, czy nawet na nasze profile społecznościowe przeszukujemy wiele różnych portali internetowych. Często zdjęcia robimy własnoręcznie, czasem zlecamy zrobienie zdjęć komuś, aby były bardziej profesjonalne. W sieci możemy znaleźć wiele portali, na których udostępniane są odpłatnie zdjęcia fotografów, które w odpowiednich sytuacjach sprawdzają się niezwykle dobrze – np. na stronach o tematyce biznesowej, budowlanej – szukamy zespołu ludzi w krawatach i koszulach lub budowlańców na budowie. Natomiast najczęściej nie chcemy płacić za zdjęcia – prowadzimy bloga, publikujemy dużo treści w internecie, chcemy szybko przyciągnąć uwagę klienta, użytkownika, czytelnika. Do tego z pomocą przychodzą nam darmowe zdjęcia.

Czy te darmowe są lepsze od płatnych?

W grafikach czy zdjęciach nie ma czegoś takiego, że te darmowe są lepsze od płatnych. Głównie chodzi tu o estetykę i dopasowanie do miejsca gdzie chcesz takiego zdjęcia użyć, do tematu, do celu. Płatne zdjęcia często posiadają nieco lepszą jakość, są większe, bardziej dopasowane, zróżnicowane i jest ich zwyczajnie więcej niż darmowych. Choć powoli czasy się zmieniają i darmówki dorównują tym najbardziej profesjonalnym, płatnym odpowiednikom.

Czy w ogóle warto szukać darmowych zdjęć?

Oczywiście! Nie zawsze zdjęcie musi być idealnie dopasowane do tematyki. Często stosuje się przeciwieństwo tematyki lub „zakrzywione zwierciadło” tematu, jego ośmieszenie lub podkręcenie. Nie zawsze musi być osoba na zdjęciu i nie zawsze zdjęcie musi przedstawiać Twój produkt, który obecnie opisujesz dzięki tej grafice. Jeżeli darmowe zdjęcie pasuje do tematu to dlaczego nie? może być użyte tak samo jak płatne. Ale pamiętaj o prawach!

Czy każde zdjęcie opublikowane w internecie jest do naszej dyspozycji?

Zdjęcia jak każde inne dzieło ktoś wykonał i tylko ta osoba ma nieograniczone prawa wykorzystywania tego zdjęcia czy dzieła. Jeżeli ktoś publikuje je w internecie, to nadal takiego zdjęcia nie możesz wykorzystać dla swoich potrzeb dopóki właściciel czy twórca nie zezwoli na wykorzystywanie tej grafiki przez Ciebie. Dlatego twórcy wystawiają swoje zdjęcia na portale, gdzie można je zakupić tzw. stocki zdjęć. Po zakupie zdjęcia sprzedający udziela Ci odpłatnej licencji na używanie go do Twoich dowolnych celów. Niektóre licencje dodatkowo ograniczają czy zdjęcie może być wykorzystane komercyjnie – na to trzeba zwrócić szczególną uwagę jeśli takie zdjęcie trafi na Twoją stronę internetową, niezależnie czy prywatną czy firmową. Natomiast na portalach z darmowymi zdjęciami autor oświadczył, że każdy kto pobiera jego zdjęcie może zrobić z nim cokolwiek w celach prywatnych lub komercyjnych. Jest wiele typów licencji, którymi twórcy mogą obarczać swoje dzieła min. właśnie zdjęcia. Dlatego nie każde zdjęcie, które jest już w internecie możesz użyć dla siebie.

Gdzie takie znaleźć?

Jest kilka portali, którymi my również się posługujemy przy tworzeniu stron czy sklepów. Zwykle w celach zaprezentowania demo strony internetowej, uzupełniamy darmowymi zdjęciami miejsca gdzie docelowo pojawią się zdjęcia naszego klienta. Poniżej kilka linków (kolejność przypadkowa). Może znajdziesz w nich również coś dla siebie 🙂

Unsplash

Unsplash

https://unsplash.com

Jedna z najlepszych naszym zdaniem baza darmowych zdjęć. Wszystkie w bardzo wysokiej jakości i rozdzielczości. Użytkownik może wyszukiwać po słowach kluczowych i kategoriach. Każdy z twórców ma swój profil ze swoją bazą zdjęć – często jeden fotograf ma podobne tematycznie fotografie, więc można sobie pobrać kilka do siebie pasujących.

Pexels

Pexels

https://www.pexels.com/

Podobnie do Unsplash Pexels posiada tagi zdjęć i profile fotografów. Poleca również płatne grafiki. Podczas pobierania można wybrać sobie rozdzielczość, w której chcemy pobrać fotografię. Pexels oferuje również kategorie, wyszukiwanie po tagach, fotografach i podobnych zdjęciach. Można również eksplorować bibliotekę, jeśli nie mamy zdefiniowanej konkretnej potrzeby.

Jay Mantri

JayMantri

http://jaymantri.com

Profil fotografa na portalu Tumblr. Swoje opublikowane tam fotografie udostępnia do pobrania z licencją wykorzystywania ich do celów prywatnych i komercyjnych. Fotografie są wysokiej jakości.

Gratisography

Gratisography

http://www.gratisography.com

Portal, który w swojej bibliotece zdjęć ma raczej te, z rodzaju komicznych. Wspominając wcześniej o „zakrzywionym zwierciadle” mieliśmy na uwadze właśnie tą świetną bazę zdjęć. Nie jest to jednak ogromna baza – posiada kilka kategorii i wyszukiwarkę, jednak jeśli nie uda się znaleźć zdjęcia przez wyszukiwarkę podpowie nam w zamian zdjęcia płatne.

Startup Stock Photos

Startup stock photos

http://startupstockphotos.com

Jeśli uruchamiasz stronę ze swoim startupem warto tu zajrzeć. Sporo zdjęć o tematyce małej firmy, małego biura lub początkującego przedsiębiorstwa. Niestety baza ta nie posiada wyszukiwarki i koniecznym jest przeszukiwanie jej strona po stronie w poszukiwaniu idealnego dla nas zdjęcia.

VisualHunt

VisualHunt

https://visualhunt.com

Kolejna świetna biblioteka. Co prawda nie ma tu profili fotografów jak w przypadku pierwszych dwóch portali z naszej listy, natomiast możemy wyszukiwać po licencji, kategorii, a nawet kolorach! Zdarza się, że stronę internetową trzeba utrzymać w pewnej tonacji kolorystycznej i tu z pomocą przychodzi nam właśnie VisualHunt. Bardzo dużo zdjęć (kilkaset milionów) o bardzo wysokiej jakości i dużej estetyce. Na pewno znajdziesz tu coś dla siebie.

Zdjęcia w tworzeniu stron internetowych.

Każda z naszych stron posiada przynajmniej jedno zdjęcie. Mniejsze lub większe. Zdjęcia są rewelacyjnym uzupełnieniem wizualnym i estetycznym. W połączeniu z minimalistycznym designem strony internetowej fotografie dodatkowo podkręcają estetykę i przekaz treści na niej zamieszczonych. Oczywiście wszystko przy zachowaniu odpowiedniego stylu, kolorystyki i wyrazu strony czy aplikacji.

prev
next